Kan mineralull (glas- och stenull) mögla?
Jag har haft en vattenskada i mitt förråd och har i sommar lagt ett nytt ”papptak”. Nu ska jag åtgärda på insidan. Vissa spånskivor i tak och på någon vägg har blivit angripna av mögel. Dessa skivor har jag slängt. Bakom skivorna sitter glasull som isolering. Kan mineralull (glas- och stenull) mögla? Måste jag slänga all glasull också? Det var lite missfärgat på vissa skivor, dessa har jag tagit bort. Glasullen verkar torr och den fräna mögeldoften har försvunnit när jag slängde spånskivorna. Har ”luftat” i ca 5 veckor nu.
När man pratar om att ett material kan mögla eller ej så ska man tänka på att mögelsporer finns överallt. Har materialet smutsats ner eller lagrats olämpligt kan mögelpåväxt i stort sett ske på allt. Utsätts mineralullen (glas- och stenull) för smuts under byggtiden, vid hanteringen eller under transporten så fastnar det på isoleringen och detta kan vara ett underlag för att det ska ske en påväxt.
Men för att en påväxt ska ske måste det vara fuktigt. Man ska därför inte ha en för hög fuktighet i sin konstruktion. Då kan till exempel träregeln, som är ett organiskt material, i en konstruktion starta en process som utvecklas till ett mögelproblem. Är inte glasullen blöt eller ser missfärgad ut går isoleringen att använda. Det är mycket viktigt att man har en torr konstruktion och att man inte bygger in fukt.

Isover Teknisk support
Telefon: 042-846 66
E-post: support@isover.se
Öppettider:
Måndag – fredag kl 08:00-16:00, lunchstängt kl 12:00-13:00.
Fredagar har vi stängt mellan 08:30-09:30.
Supporten tipsar!
Planerar du hemmabio? Tänk på det här!
Planerar du att bygga en hemmabio i källaren? Det krävs en del planering och anpassning för att få en bra ljudmiljö. Ta reda på vad du behöver tänka på här!
Golvvärme för komfort - men glöm inte isolera grunden!
Många husägare att lägga värmeslingor i badrummet eller hall, som komplement till husets befintliga värmesystem. Då används golvvärmen endast för komfortens skull.
Isolera uterum och uteplats
En uteplats påverkas av tjälen i marken, därför är det viktigt att du isolerar uteplatsen. Här får du som ska bygga uteplats eller uterum tips och inspiration.
Rör och kanaler kan vara dyra energitjuvar
Via varmvattenledningar och ventilationskanaler transporteras stora mängder energi som är tänkt att förse dig och ditt hus med värme.
Tjälisolering kring platta på mark
Dagens välisolerade grunder kräver att byggnaden skyddas från tjällyftning. Vid grundläggning i tjälfarlig mark är det ofta enklast att använda utkragad isolering för att hindra vinterkylan från att tränga ner i marken.