- Kundaktivitet
Måndagen 2 mars genomfördes ISOVERs Öppet Spår upplaga nr 21! En högst traditionsburen aktivitet med ISOVER som arrangör och med 80 inbitna skidentusiaster som tog sig de historiska nio milen från Sälen till Mora.
Skid-VM i Falun ändrade på tidsschemat genom att skjuta hela Vasaloppsveckan framåt, en vecka senare än normalt. Flera skidlöpare hade nog hellre åkt en vecka tidigare då väderförhållanden och skidföre var något gynnsammare än under själva Öppet Spår-dagen den 2:e mars.
Öppet Spår är en riktigt uppskattad aktivitet bland de kunder som varje år finns med. Med 100 inbjudna kunder blev det på själva skiddagen 80 kunder som nådde den välkända målrakan i Mora centrum.
Detta efter att ha fått extra energi på två av de stationer som ISOVER har längs med spåret och där ett stopp alltid är populärt bland de aktiva.
Alla som tar sig an uppgiften att i avsaknad av spår ta sig till Mora är vinnare. De som gjorde denna sträcka på kortast tid bland ISOVERs kunder var Therese Gustafsson, Fredells Trävaru på tiden 06:26:37 samt Johan Jakobsson, Fredells Trävaru på tiden 05:29:17.
Under middag och prisutdelning smiddes redan planer för att nästa år ta sig an denna utmaning och många röster hördes som vill få revansch på sig själva och med gott skidföre kunna göra ännu bättre resultat 2016.
Johan Larsson
Försäljningschef Bygg