Hoppa till huvudinnehåll
Isolering och isoleringslösningar från ISOVER
  • Nyhetsbrev
  • Kontakt
  • Nyheter
  • Konstruktioner och lösningar
    • Konstruktioner och lösningar
    • Ytterväggar
      • Träregelstomme
      • Stål- & träregelstomme
      • Lättbalkstomme
      • KL-trästomme
      • Stålregelstomme
      • Stålstomme
      • Betongstomme
    • Låglutande tak
      • Trästomme
      • Stålstomme
      • Betongunderlag
    • Vindsbjälklag
      • Träbjälklag
      • Betongbjälklag
    • Snedtak
      • Ventilerad konstruktion
      • Oventilerad konstruktion
    • Innerväggar
      • Träregelstomme
      • Stålregelstomme
    • Mellanbjälklag
      • Träbjälklag
      • Lättbalkbjälklag
      • Massivträbjälklag
      • Stålbjälklag
    • Grund och källare
      • Platta på mark
      • Källare
      • Varmgrund
    • Konstruktionsdetaljer
      • Grund - Yttervägg
      • Yttervägg - Fönster
      • Yttervägg - Mellanbjälklag
      • Mellanbjälklag - Mellanvägg
      • Yttervägg - Tak
      • Vinklar; taknock, hörn etc.
    • Isolera för brandsäkerhet och trygghet
    • Referensobjekt
    • Beräkningsprogram
    • Renovering och tilläggsisolering
    • Mark- och anläggningsarbeten
    • ISOVER Byggoptimering
    • Saint-Gobain QUB/e – fältmätningar av U-värdet
  • Produkter
    • Produkter
    • Byggisolering
      • Ytterväggar
      • Innerväggar
      • Snedtak
      • Vindsbjälklag
      • Mellanbjälklag
      • Mark- och grundisolering
      • Fog- och drevningsprodukter
      • Brand- och lastprodukter
    • Lösullsisolering
    • Lufttäthet och fuktsäkerhet
    • Låglutande tak
    • Tillbehör
    • Teknisk isolering
      • VVS-isolering
      • Industriisolering
      • Marinisolering
      • OEM
    • Alla produkter
  • Dokumentation
  • Hållbarhet och miljö
    • Hållbarhet och miljö
    • En hållbar framtid
      • Miljöfördelar med glasull från ISOVER
      • Isolering och klimatfrågan
      • Byggnaders miljöpåverkan
      • Isolering ger miljövinster
      • Isolering från ISOVER
      • Lätt att arbeta med
    • Komfort och trygghet
      • Vad är komfort?
      • Isolera för trygghet
      • Inomhusmiljö och hälsa
    • Lösningar och koncept
      • System och konstruktionslösningar
      • Premiumsortiment
      • Referensobjekt
      • Spill från byggarbetsplats
      • Recirkulering av pallar
    • Miljöcertifiering av byggnader
      • Svanen
      • Green Guide (BREEAM)
      • Hållbartbyggande.se
    • Miljöbedömning av produkter
      • Miljövarudeklaration (EPD)
      • Byggvarudeklaration (BVD)
      • Säkerhetsdatablad
      • BASTA
      • Byggvarubedömningen
      • SundaHus
  • Om ISOVER
    • Om ISOVER
    • Från Gullfiber till ISOVER
    • ISOVER in English
    • ISOVER företagspolicys
    • Referensobjekt
    • ISOVERs nyhetsbrev
    • Lediga jobb
    • Saint-Gobain Multi-Comfort
    • Kontakta ISOVER
    • Sponsring
  1. Hem
  2. Nyheter
  3. 2021
  4. september 2021
  5. ​Smart och rationell fasadisolering för KL-trä

​Smart och rationell fasadisolering för KL-trä

2021-09-03
  • Referensobjekt
Från att man tidigare fokuserat på de koldioxidutsläpp som uppstår i samband med energianvändningen under byggnadens livslängd, fokuserar man numera också på utsläpp som sker i samband med uppförandet. Det har resulterat i allt fler byggnader med stomme av KL-trä (korslimmat trä). 
 
Kv Vråken Jönköping

​Byggnader med stomme av KL-trä (korslimmat trä) blir allt vanligare. Med det följer en del utmaningar. Det handlar bland annat om brandsäkerhet, fuktsäkring, ljudmiljö och mekanisk stabilitet i höga byggnader. Därför har ISOVER tillsammans med Saint-Gobainbolagen Gyproc, Weber och Ecophon under de senaste åren arbetat intensivt med att utveckla hållbara och effektiva systemlösningar speciellt för KL-träbyggande. 

– När man bygger i KL-trä finns behov av att hela eller stora delar av ytterväggens värmeisolering ska täckas från utsidan, vilket är ett mycket effektivt sätt att undvika stora köldbryggor. Det är utifrån dessa och ytterligare ett antal aspekter, bland annat kraven på brandsäkerhet, fuktsäkerhet och rationellt montage, som vi utvecklat systemet ISOVER PLUS+, säger Kristian Möller, projektsäljare på ISOVER. 

ISOVER PLUS+ är ett fasadbärande isoleringssystem av glasull för ytterväggskonstruktioner i KL-trä men även betong, tegel, lättklinkerbetong och lättbetong. Det är även användbart i andra applikationer, till exempel utvändigt på tak, där isolersystemet bär råspont och taktäckning. 

Systemet består av PLUS+ Regel av hård glasull med mycket hög tryckhållfasthet som är limmad mot en träläkt med förborrade hål, det vill säga en ”allt i ett-lösning”. När fasadskruvarna fixerats, monteras PLUS+ Fasadisolering – utan någon extra fixering. 
– Isoleringen består av minst 70 procent återvunnet glas. Det ger stora fördelar utifrån ett miljöhänseende då våra produkter ger ett betydligt lägre klimatavtryck än andra förekommande isolerlösningar, säger Kristian Möller.

Ett av landets många KL-träprojekt är Västergöken/Vråken i Jönköping som uppfördes av GBJ Bygg på uppdrag av Nivika Fastigheter. 
– Det krävs ett annorlunda tänk när man jobbar med KL-trä. När ISOVER presenterade det här systemet för oss och vi såg att det uppfyller alla krav, tyckte vi att det var en smart lösning, säger Thomas Flor på GBJ Bygg och platschef på Västergöken. 

I projektet Västergöken/Vråken har man använt ISOVER PLUS+ både i tak och fasad. En lösning som gör att tak- och fasadisolering möts på ett smidigt sätt. 
– Vi hade inte jobbat med ISOVER PLUS+ tidigare men insåg snart att det är en väldigt smidig lösning. Reglarna sitter på vid montaget. Det innebär ett arbetsmoment mindre i jämförelse med traditionella metoder – något som i sin tur påverkar totalekonomin i projektet, säger Thomas Flor. 

Saint-Gobains KL-trä projekteringsguide

Saint-Gobainbolagen ISOVER, Gyproc, Weber och Ecophon har under de senaste åren arbetat intensivt med att utveckla hållbara och effektiva systemlösningar speciellt för KL-träbyggande. Nu finns dessa samlade i KL-trä Projekteringsguide som riktar sig till föreskrivare, arkitekter, konstruktörer och projektörer. Beställ eller ladda ned guiden på saint-gobain.se/kl-tra
 

Kontakt

 
Kristian Möller, ISOVER
Kristian Möller 
Project & Technical Specifikation Sales

Telefon: 070-855 52 79
E-post: kristian.moller@saint-gobain.com   

Läs mer här

Västergöken/Vråken är Jönköpings största trähusprojekt

Byggande i KL-trä

Nyhetsarkiv

isover-biogas-thumb
ISOVER ställer om till biogas i produktionen
2022-06-15 - ISOVER ställer år 2023 om energianvändningen i sin produktion från naturgas till biogas....
H22 thumb
Saint-Gobain Sweden AB på H22 City Expo
2022-06-08 - H22 City Expo är en arena för visionära ledare, stadsutvecklare och modiga förändringsarbetare...
Isover supporten tipsar fuktproblem
Så här undviker du fuktproblem
2022-05-06 - 2017-03-16          Supporten tipsar (granskad 2022-05-06) ...
  • © 2022
  • Sitemap
  • Integritetspolicy och användarvillkor
  • Cookies
  • Kontakt
  • FAQ
  • Press
Saint Gobain Logo
Tillbaka till toppen