Familjevillan i Ärentuna Hammarskog har stått klar sedan i julas men planeringsarbetet startade redan för tre år sedan, då Morgan började söka den optimala vägglösningen.
– Eftersom målet var ett riktigt bra energivärde och stenhus var uteslutet hamnade jag ganska snart på ISOVERs hemsida. Det som gjorde att jag i slutändan valde konstruktionslösningen YT:14 var just den låga beräknade specifika energianvändningen, berättar Morgan som till vardags jobbar som projektledare inom byggsektorn.
– Det som var så perfekt med ISOVERs konstruktionslösning var just systemtänket. Alla delar i konstruktionen fungerar optimalt tillsammans. Och eftersom alla komponenterna kommer från ISOVER så kunde jag hämta all information jag behövde på deras hemsida, enkelt och smidigt, fortsätter Morgan.
– Metodiken är enkel och alla ingående produkter håller mycket hög kvalitet. Tillbehör som till exempel knivar och tejper är väl genomtänkta, då blir det också enkelt att montera, tillägger Morgan.
Byggperiod: Sommaren 2016
– Eftersom målet var ett riktigt bra energivärde och stenhus var uteslutet hamnade jag ganska snart på ISOVERs hemsida. Det som gjorde att jag i slutändan valde konstruktionslösningen YT:14 var just den låga beräknade specifika energianvändningen, berättar Morgan som till vardags jobbar som projektledare inom byggsektorn.
Ett genomtänkt system
Fasaden ska skydda huset mot väder och vind, ett uppdrag som ställer flera olika krav på väggen. Den ska isolera mot värme och kyla, skydda mot vind och samtidigt hindra fuktvandring – konvektion och diffusion. Allt detta kräver ett väl fungerande system av enskilda produkter.– Det som var så perfekt med ISOVERs konstruktionslösning var just systemtänket. Alla delar i konstruktionen fungerar optimalt tillsammans. Och eftersom alla komponenterna kommer från ISOVER så kunde jag hämta all information jag behövde på deras hemsida, enkelt och smidigt, fortsätter Morgan.
Ventilerad och dränerad fasad
Den konstruktionslösning Morgan använde heter YT:14. Lösningen bygger på ISOVERs premiumprodukter, bland annat ISOVER Fasadskiva 31, ISOVER VEMPRO™ Vindskydd och ISOVER Vario® Xtra. Tillsammans med den innovativa konstruktionen ger detta en fasad med mycket bra U-värde – 0,10-0,12.– Metodiken är enkel och alla ingående produkter håller mycket hög kvalitet. Tillbehör som till exempel knivar och tejper är väl genomtänkta, då blir det också enkelt att montera, tillägger Morgan.
Byggperiod: Sommaren 2016