
Vi rekommenderar att du väljer PERIMATE™ DI-A-N och genom att placera isoleringen på utsidan av källarväggen hamnar väggen i ett inomhusklimat och hålls därmed både varm och torr.
PERIMATE™ DI-A-N är en unik allt-i-ett lösning för dränering, isolering och fuktskydd. Skivan består av XPS-cellplast med fiberduk och dräneringsspår på en sida för utvändig isolering av källarvägg etc. och har en falsad kant.
Fukten i marken kommer delvis i från grundvattnet och även via nederbörd. PERIMATE™ DI-A-N hindrar markfukt från att tränga in i konstruktionen.
Tekniska data och egenskaper
Produkten är tillverkad i extruderad polystyren. PERIMATE™ DI-A-N är känd för att ha en hög tryckstyrka och låg vattenupptagning, som tål upprepade perioder av frysning och upptining samt det långvariga marktrycket och den ovarsamma behandlingen som sker vid återfyllnad.Med PERIMATE™ DI-A-N kan befintliga uppgrävningsmassor användas som återfyllnad och därmed minskas arbetstid och transporter. De vertikala dräneringskanalerna leder bort fukt och hålls rena från jordpartiklar genom den tunna fiberduken.
Här hittar du arbetsanvisning och monteringsfilm.
